QUIZ

niedziela, 30 września 2012

Konspekt zajęć


KONSPEKT ZAJĘĆ Z BIOLOGII DLA KLASY 1 GIMNAZJUM

Nauczyciel: Magdalena Stecka
Klasa: I gimnazjum
Data:  21.09.2012

Przedmiot : Biologia
Dział programowy: Jedność i różnorodność organizmów
Temat: Przystosowania organizmów heterotroficznych do zdobywania i trawienia pokarmu.

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z różnymi sposobami odżywiania się organizmów heterotroficznych

Cele szczegółowe:
  1. Wiadomości:

  • Uczeń wie w jaki sposób organizmy heterotroficzne trawią pokarm
  • Uczeń zna podział organizmów cudzożywnych
  • Uczeń wie jak przystosowane są poszczególne grupy heterotrofów do zdobywania pokarmu.
  • Uczeń  zna przykładowe organizmy należące do poszczególnych grup.

  1. Umiejętności:

  • Uczeń potrafi na podstawie opisu rozpoznać grupy organizmów oraz podać przykłady organizmów odżywiających się w dany sposób .
  • Uczeń potrafi na podstawie zdjęcia organizmu rozpoznać do jakiej grupy należy.
  • Uczeń umie zorganizować pracować w grupie

  1. Postawa:

  • Nauczyciel wzbudza zainteresowanie wśród uczniów przekazywaną wiedzą
  • Uczeń wykazuje zainteresowanie prowadzonym tematem
  • Uczeń aktywnie bierze udział w prowadzonej dyskusji
  • Uczeń aktywnie współpracuje w grupie

Metody:
Pogadanka, dyskusja, praca przy tablicy, notatka w zeszycie, praca w grupach, prezentacja multimedialna, Quiz

Środki dydaktyczne:
Podręcznik, kartki z nazwami organizmów i hasłem do uzupełnienia, notatka do zeszytu, prezentacja multimedialna

Przygotowanie do zajęć:
Nauczyciel przygotowuje kartki z nazwami organizmów i hasłami do pracy w grupach, prezentację multimedialną oraz krótką notatkę do zeszytu

Przebieg lekcji:
  1. Faza wprowadzająca

  1. Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego. Sprawdzenie listy obecności
  2. Nauczyciel informuje uczniów o celu lekcji, którym będzie poznanie sposobów odżywiania się organizmów
  3. Uczniowie słuchają i zapisują temat lekcji.

  1. Faza realizacyjna

  1. Nauczyciel wymienia 2 sposoby odżywiania się organizmów heterotroficznych
  2. Nauczyciel zadaje uczniom pytanie co według nich oznacza trawienie zewnętrzne i trawienie wewnętrzne
  3. Uczniowie zapisują podaną przez nauczyciela definicję trawienia zewnętrznego i trawienia wewnętrznego
  4. Nauczyciel pyta uczniów na jakie grupy dzielą się organizmy cudzożywne. Uczniowie dyskutują z nauczycielem
  5. Uczniowie zapisują w zeszycie notatkę o każdej grupie organizmów
  6. Nauczyciel dzieli uczniów na 7 grup
  7. Grupy otrzymują karteczki z pytaniami do opracowania (załącznik 1)
  8. Po zakończeniu pracy przedstawiciel grupy uzupełnia tabelkę na tablicy (załącznik 2) , natomiast pozostali uczniowie uzupełniają analogicznie tabelkę do wklejania w zeszyt
  9. Nauczyciel omawia rolę saprobiontów w przyrodzie.
  10. Uczniowie rozpoznają grupy organizmach biorąc udział w Quizie (prezentacja multimedialna)

  1. Faza podsumowująca

  1. Nauczyciel ocenia aktywność i pracę uczniów
  2. Nauczyciel podsumowuje zajęcia

ZAŁĄCZNIK 1
Grupa 1
Na podstawie poniższych cech zidentyfikuj sposób odżywiania się organizmu, podaj 3 przykłady tak odżywiających się organizmów oraz przykład pokarmu
  • rozbudowany przewód pokarmowy
  • obecność w żołądku mikroorganizmów, które trawią celulozę.

Grupa 2
Na podstawie poniższych cech zidentyfikuj sposób odżywiania się organizmu, podaj 3 przykłady tak odżywiających się organizmów oraz przykład pokarmu
  • szybkie poruszanie się
  • dobrze rozwinięty wzrok, słuch i węch
  • u ptaków zaostrzony dziób i pazury

  • ostre zęby

Grupa 3
Na podstawie poniższych cech zidentyfikuj sposób odżywiania się organizmu, podaj 3 przykłady tak odżywiających się organizmów oraz przykład pokarmu
  • silnie stężony kwas solny w żołądku
  • silne szczęki  

Grupa 4
Na podstawie poniższych cech zidentyfikuj sposób odżywiania się organizmu, podaj 3 przykłady tak odżywiających się organizmów oraz przykład pokarmu
  • gryzący aparat gębowy
  • dobrze rozwinięte mechanizmy przyczepiania się do ciała żywiciela

Grupa 5
Na podstawie poniższych cech zidentyfikuj sposób odżywiania się organizmu, podaj 3 przykłady tak odżywiających się organizmów oraz przykład pokarmu
  • haczyki, przyssawki
  • brak układu pokarmowego
  • pobieranie pokarmu całą powierzchnią ciała


Grupa 6
Na podstawie poniższych cech zidentyfikuj sposób odżywiania się organizmu, podaj 3 przykłady tak odżywiających się organizmów oraz przykład pokarmu
  • poruszanie się w mule, wodzie, glebie

Grupa 7
Na podstawie poniższych cech zidentyfikuj sposób odżywiania się organizmu, podaj 3 przykłady tak odżywiających się organizmów oraz czym się żywią
  • wydzielanie enzymów trawiennych na zewnątrz komórki do środowiska

ZAŁĄCZNIK 2
Sposób odżywianiaPrzykład organizmówPrzystosowania do pobierania pokarmuPokarm
- rozbudowany przewód pokarmowy
- obecność w żołądku mikroorganizmów, które trawią celulozę.
- szybkie poruszanie się
- dobrze rozwinięty wzrok, słuch i węch
- u ptaków zaostrzony dziób i pazury
- ostre zęby


- silnie stężony kwas solny w żołądku
- silne szczęki  


- gryzący aparat gębowy
- dobrze rozwinięte mechanizmy przyczepiania się do ciała żywiciela


- haczyki, przyssawki
- brak układu pokarmowego
- pobieranie pokarmu całą powierzchnią ciała


- poruszanie się w mule, wodzie, glebie


- wydzielanie enzymów trawiennych na zewnątrz komórki do środowiska


NOTATKA DO ZESZYTU
Trawienie zewnętrzne –zachodzi na zewnątrz ciała. Pokarm przed połknięciem jest rozpuszczany przez enzymy i wchłaniany w postaci płynnej. Np. u grzybów, pająków, skorpionów i bakterii cudzożywnych
Trawienie wewnętrzne – zachodzi wewnątrz ciała. Pobierana jest duża ilość pokarmu , która rozkładana jest przez enzymy do związków prostych. U prawie wszystkich zwierząt
Roślinożercy – pobierają pokarm w postaci roślin.
Drapieżniki – pobierają pokarm w postaci mięsa. Polują na ofiary.
Padlinożercy – pobierają pokarm w postaci mięsa martwych zwierząt.
Pasożyty – pobierają pokarm od żywiciela. Wyróżniamy:
  • pasożyty zewnętrzne – żyją na powierzchni ciała żywiciela
  • pasożyty wewnętrzne – żyją wewnątrz ciała żywiciela
Saprobionty –pobierają pokarm w postaci szczątków roślin i zwierząt z gleby, mułu, ściółki leśnej. Wyróżniamy:

  • saprofagi – to organizmy zwierzęce żywiące się rozłożonymi szczątkami roślin i zwierząt.
  • Saprofity – to organizmy nie zwierzęce, które odżywiają się martwą materią organiczną, wydzielając do środowiska enzymy trawienne a następnie wchłaniając produkty trawienia.